AKILLI TARLA PÜLVERİZATÖRÜ
Hassas Tarım İçin İlaç ve Gübre Tasarrufu Sağlayan Bir Tarla Pülverizatörü Tasarımı
T.C. Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermaye Desteği ile geliştirilen Akıllı Tarla Pülverizatörünün (Smart Field Sprayer) özellikleri aşağıdaki gibidir:

1- GPS aracılığı ile haritası çıkarılan tarla üzerinde ilaçlama yapılacak ve yapılmayacak alanları ayırabilen ve üzerinde yer alan memeleri selenoid valfler aracılığıyla teker teker kontrol ederek sadece hedef alanlara ilaçlama yapabilir (Variable Rate Application) .

2- GPS aracılığı ile tarla üzerinde traktörün hassas ilaçlama yapabilmesi için izleyeceği markör yolunun tespit edilmesine uygundur (Marker Assisted).

3- Mekanik, hidrolik, elektronik ve yazılımdan oluşan mekatronik bir yapıya sahiptir (Mechatronic) .

4- Pülverizatörün iki kanadının yüksekliğini ayrı ayrı kontrol eden aktif bum dengeleme düzeneğine sahiptir (Active Boom Suspension System) .

5- Geliştirilen kontrol ünitesi, GPS verileri, harita verileri, sensör verileri ve selenoid valflerin durumu (on-off) "Android", "iOS" ve "Windows Phone" işletim sistemlerinde çalışabilen uygulamalarla kontrol edilebilir, izlenebilir ve uzaktaki bir sunucuda depolanarak geliştirilen web uygulaması üzerinden istatistiksel olarak raporlanabilir bir yapıya sahiptir.


Mekanik Testler
Proje Pazarı 2013
Basından